Kedvezményezett neve: | Növényi Diverzitás Központ | ||
Projekt címe: | Fotovoltaikus rendszer kialakítása a NÖDIK-nél | ||
Támogatás összege: | 124 046 699 Ft | ||
Projekt tervezett kezdete: | 2017. 01. 17. | ||
Projekt fizikai befejezése: | 2027. 12. 31. |
Az 1959-ben alapított és 1993-tól országos koordinációs feladatokat ellátó, génforrás megőrző központtá alakult tápiószelei Növényi Diverzitás Központnak (2010, NöDiK) fő feladata az országos szántóföldi- és zöldségnövény génbank gyűjtemények fejlesztése, ezek agrobotanikai értékelő vizsgálata, dokumentálása és közreadása, valamint közép- és hosszú távú megőrzése hűtött magtárolókban, vagy esetenként merisztéma kultúrákban. Ehhez kapcsolódik a helyi körülményekhez alkalmazkodott hazai tájfajták, ökotipusok és populációk eredeti termőhelyen („in situ”, „on-farm”) történő fenntartásának és hasznosításának szervezése és irányítása.
Feladatai közé tartozik továbbá a hazai specializált génbank gyűjteményekben folyó tevékenységek szakmai koordinációja, és az e tevékenységet megalapozó Nemzeti Génbank Adatbázis és Nemzeti Bázis Gyűjtemény kialakítása és működtetése, a multilaterális és bilaterális nemzetközi együttműködési programokban való magyar részvétel szervezése és koordinálása. A globális és európai együttműködési programok mellett, a Kárpát-medencén belüli haszonnövény genetikai diverzitás feltárásával, illetve hasznosításával kapcsolatban különösen fontosak a szomszédos országok nemzeti génbank intézetekkel való együttműködések.
Az intézmény által működtetett, a magok tárolására használt hűtő tárolók villamos-energia igénye rendkívül nagy, különösen a nyári hónapokban. Annak érdekében, hogy az intézet villanyszámláit csökkentse, valamint a fenntarthatóság jegyében a NöDiK 2014-ben, valamint 2017-ben KEHOP-5.2.11-16-2016-00035 Fotovoltaikus rendszerek kialakítása a NöDiK-nél” címmel egyaránt sikeres pályázatot nyújtott be napelemes rendszer kialakítása céljából. A két napelem park 49 kW + 180 kW teljesítményű, amely 2018 nyarán már több energiát termelt, mint amennyit felhasznál a NöDiK.
Mivel a hűtő tárolókat magukban foglaló épületek a nyári időben nagyon felmelegszenek, a hűtéshez szükséges energia szigetelt tetővel nagyságrendekkel csökkenthető. Ennek érdekében 2014-ben a tárolóépületek tetejére elhelyezett napelem kiserőmű telepítésével egy menetben a korábbi azbeszt palatetőt szigetelt tetőhéjalásra cserélte saját forrásból.
A fotovoltaikus rendszer kiépítése, a NöDiK vagyonkezelésében lévő 079/1 helyrajzi számú ingatlanon valósult meg.
A termelő berendezés három fő részből; napelem modulokból, inverterekből illetve a meglévő OTR transzformátor állomásból áll. A napelem rendszer a 4519/17-1 elrendezési rajz szerint, a 079/1 hrsz.-on kerültek D-i tájolással.
A rendszer DC oldali kapacitása 209,04 kWp teljesítményű, LUXOR ECO Smart Line LX-206P típusú, 804 db napelem, valamint SMAIL POWER SolarLake 30000TL-PM típusú, 32kWp teljesítményű, 4×23 db napelem és 2×21 db napelem/INV1-6 került kiépítésre a közbeszerzési eljárás során kiválasztott POLÁR-STÚDIÓ Kft. által.
A Felhívás mellékletében szereplő Közös Nyilatkozatban előírt műszaki paraméterek a közbeszerzési eljárás során kerültek előírásra, a Felhívásban előírtak szerint.
A rendszer telepítését és beüzemelését követően az alábbi indikátorok teljesülnek évente:
- A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség 853,2 GJ/év
- Az üvegházhatást okozó gázok éves csökkenése 86,5 tonna CO2 egyenérték
- További kapacitás megújuló energia előállítására 0,2090 MW
- A tervezett rendszer fajlagos költsége nettó 435 184 Ft.
A tervezett beruházás a Növényi Diverzitás Központ által aktivált beruházásként valósult meg.
A felhasználó elsődleges célja az önfogyasztással csökkentett villamos energia értékesítése volt. A napelemes rendszer névleges villamos teljesítménye 180kVA.
A napelem asztalok a 079/1 hrsz. D-i részén kerültek telepítésre, a napelem DC feszültségét inverterek alakítják AC feszültségre. Az inverterek mellé kerültek telepítésre az SE solar elosztók AC leválasztó kapcsolóval, kismegszakítóval, áramvédő kapcsolóval, túlfeszültség védelemmel. Az inverterek váltakozó feszültsége az FFE elosztón keresztül 51,0 méter hosszúságú 2x (4×1450/50mm2) AYCWY földkábelen csatlakozik a 22/0,4 kV-os TR állomás 0,4 kV elosztójában levő túláramvédelmi készülékeken keresztül fix bekötéssel a transzformátorhoz majd a 22kV-os Tápiószele 1 22-kV-os villamos hálózatra.




Projektdokumentumok
Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ